1/5

ניתוח מתיחת בטן

הבטן ממוקמת במרכז הגוף ומבחינה אסתטית מיוחסת לה חשיבות גבוהה ביותר. ירידות דרסטיות במשקל, הריונות ולידות מותירים לעיתים קרובות עודפי עור בבטן התחתונה, שיושבים שם כמזכרת. הפתרון לאותם עודפים הוא ניתוח פלסטי שכיח המכונה ניתוח מתיחת בטן.

 

בניתוח מסירים עודפי עור מהבטן ומותחים את העור הנותר. המראה המתקבל הוא בטן שטוחה וחטובה. הצלקות ממוקמות בחלק התחתון של הבטן, עובדה המאפשרת להסתירן ללא קושי מתחת לבגדים, ואף מתחת לבגד הים. 

 

 

למי מתאים ניתוח מתיחת בטן?

 

ניתוח מתיחת בטן מתאים לגברים ונשים שנותרו עם עודפי עור לאחר שעברו דיאטה קיצונית או ניתוח שגרם לירידה משמעותית במשקלם. במקרים אלו מרבית העור העודף מתנקז לאזור הבטן התחתונה וקשה עד בלתי אפשרי להיפטר ממנו ללא התערבות כירורגית. מתיחת בטן מלאה הינה הפתרון היעיל ביותר.

 

ניתוח מתיחת בטן מתאים מאוד גם לנשים לאחר מספר הריונות ולידות. נשים אלו עלולות לסבול מעור בטן רפוי, לעיתים עד יצירת קפל ממשי בבטן התחתונה, בעקבות מתיחות חוזרות בזמן הריון ומחולשה של שרירי דופן הבטן. עבור נשים אלו ניתוח מתיחת בטן הוא המענה לבעיה, שכן, העור והשרירים נמתחו מעבר לנקודה ממנה הם יכולים לחזור באופן טבעי וללא התערבות חיצונית למצבם הקודם.

מאחר וקיימות שיטות שונות לשיפור דופן הבטן, בפגישת הייעוץ יאבחן ד"ר בראל את המטופל ויתאים לו את הניתוח המתאים: מתיחת בטן מלאה, מתיחת בטן חלקית, מתיחת בטן אורכית או מתיחת בטן בשילוב ניתוחים נוספים, כגון שאיבת שומן (להמשך קריאה על שאיבת שומן).

 

יש להדגיש שניתוח מתיחת בטן אינו מהווה תחליף לדיאטה ועל המטופל להיות יציב במשקלו כדי להשיג תוצאה מיטבית.

 

נשים המתכננות כניסה להריון צריכות לקחת בחשבון כי תוצאות הניתוח עשויות להשתנות, מכיוון ששינויים במשקל לאחר הניתוח עלולים לשנות את צורת הירכיים.

עישון מהווה גורם סיכון להיווצרות סיבוכים בריפוי הפצעים לאחר הניתוח. על-כן, יש להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח ועד להחלמה מלאה.

 

תהליך ניתוח מתיחת בטן

 

ניתוח מתיחת בטן מבוצע בהרדמה כללית ואורך לרוב כשלוש שעות, בהתאם לסוג הניתוח:

 

  • מתיחת בטן מלאה (קלאסית) - ביצוע חתך בשפולי הבטן מעל אזור המפשעה, הידוק שרירי דופן הבטן הרפויים ומיקום מחדש של הטבור על פני עור הבטן המתוח.

  • מתיחת בטן חלקית (מתיחת בטן מיני) - מתיחה של הבטן התחתונה בלבד, ללא תפירת שרירים בבטן העליונה וללא עירוב של אזור הטבור. בניתוח זה הצלקת קטנה יותר וגם זמן ההחלמה מן הניתוח קצר יותר בהשוואה לניתוח הרגיל.

  • מתיחת בטן אורכית (ניצבת) - ביצוע חתך מעצם הבריח ועד לאזור שיער המפשעה, הסרת עודפי השומן ומתיחת העור פנימה, מהמותניים לכיוון הטבור.

בתום הניתוח תולבש חגורת בטן מחטבת על האזור המנותח ויושארו נקזים מהאזור הניתוחי שמטרתם ניקוז נוזלים מהשדה הניתוחי. לאחר השגחה במהלך הלילה ישתחרר המטופל לביתו.

 

החלמה מניתוח מתיחת בטן

 

ההחלמה מניתוח מתיחת בטן אורכת בין שבועיים לשלושה שבועות, תלוי בסוג ניתוח הבטן שבוצע. כאבים לאחר הניתוח עשויים לארוך מספר ימים והם מטופלים באמצעות משככי כאבים. נקזים שהושארו בניתוח יוסרו עם הירידה בהפרשה, לרוב במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח, בהתאם לשיקולו של ד"ר בראל. בימים הראשונים קיים קושי לעמוד וללכת זקוף, זאת עקב תחושת מתח הנוצרת בשל תפירת השרירים ומתיחת העור. למרות זאת, מומלץ לרדת מהמיטה מהר ככל האפשר ולבצע הליכות. אין צורך להגיע לרופא לשם הוצאת התפרים, מפני שאלה נמסים מאליהם. חגורת הבטן המחטבת מעניקה תמיכה לדופן הבטן בתקופת ההחלמה. יש ללכת איתה בכל שעות היממה, במשך שישה שבועות. יש להמנע מהרמת משאות כבדים למשך 6 שבועות. התוצאות הסופיות של הניתוח יראו כעבור מספר חודשים. חשוב לדעת כי תוצאה זו לא תשמר במקרים של השמנה קיצונית.

 

סיבוכים אפשריים

 

מרבית ניתוחי מתיחת בטן עוברים בהצלחה וללא תופעות לוואי, אולם כמו בכל ניתוח ישנם סיכונים וסיבוכים אפשריים העשויים להתרחש בכל ניתוח כירורגי. הסיכונים הם: דימומים, זיהומים, צלקות בולטות, נמק שומני, נמק עורי, אסימטריה, הצטברות של נוזלים או במקרים קיצוניים תסחיפים ריאתיים. חשוב לזכור כי סיכונים אלה אינם שכיחים. הסיכון לסיבוכים עולה במעשנים.

 

ד"ר בראל עומד לרשותכם בעת המפגש ויענה על כל שאלה הקשורה לניתוח.

 

 

לקביעת פגישת יעוץ

03-7478080