1/6

ניתוח מתיחת צוואר

צוואר מחוטב משווה מראה צעיר ואזור הצוואר נחשב כאזור "מסגיר גיל". התבגרות הצוואר מטרידה רבים מפני הקושי בהסוואתה. השינויים שחלים בצוואר באים לידי ביטוי בעודפי עור, נפילת שרירים ועור רופס. עור הפנים של אנשים שעברו טיפולי פנים, כדוגמת הזרקות למילוי קמטים או מתיחת פנים, הינו מתוח, חלק, יפה ורענן. אולם, אזור הסנטר ומטה נראה, באופן יחסי, מוזנח ולא מטופל.

בניתוח מתיחת צוואר יהודקו השרירים ותבוצע מתיחה של העור הרפוי, דבר שישווה לצוואר מראה צעיר, יפה ורענן כבעבר.

 

 

 

למי מתאים ניתוח מתיחת צוואר?

 

הניתוח מתאים לנשים וגברים בוגרים הסובלים מאחת או יותר מהבעיות הבאות באיזור הצוואר: עודף עור, עודף שומן ו/או רפיון שריר. ניתוח מתיחת הצוואר מותאם לכל אדם באופן אישי על פי מאפייניו ומבוצע לרוב יחד עם ניתוח מתיחת פנים (להמשך קריאה על מתיחת פנים).
לניתוח מתיחת צוואר פונים גם אנשים שירדו במשקל ועקב זאת סובלים מרפיון בעור הצוואר הנגרם, בין היתר, כתוצאה מאיבוד אלסטיות העור.
במקרה של צוואר בעל קפלי עור או שומן, תהיה לפעילות גופנית או דיאטה השפעה חלקית בלבד, שכן הסיבות לכך הן לרוב נטייה תורשתית או השמנה כוללת.

במפגש ייעוץ מקדים יתבקש המטופל למסור מידע על מצבו הבריאותי, וישללו מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח. במהלך המפגש יבדוק ד"ר בראל את עוביו של העור, מרקמו, גמישותו, מיתרי הצוואר וכמות רקמת השומן התת-עורי. בהתאם לממצאי הבדיקה יאובחן צורך בשילוב ניתוח נוסף, למשל, מתיחת פנים (להמשך קריאה על מתיחת פנים), לקבלת תוצאה מיטבית.

ירידה משמעותית במשקל לאחר הניתוח עלולה להשפיע על תוצאותיו.

עישון מהווה גורם סיכון להיווצרות סיבוכים בריפוי הפצעים לאחר הניתוח. על-כן, יש להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח ועד להחלמה מלאה.

 

תהליך ניתוח מתיחת צוואר

 

ניתוח מתיחת צוואר מתבצע לרוב בהרדמה כללית ומשכו משתנה כתלות בסוג הפעולות המבוצעות. במרבית המקרים מתבצע הניתוח כחלק ממתיחת פנים. במהלך הניתוח מבוצעת שאיבה תת עורית של אזור הצוואר להסרת עודפי שומן ולהקלת הפרדת העור. בהמשך, דרך חתך מוסתר תחת הסנטר, נמתחים השרירים הצוואריים ונתפרים לצורך הידוקם. פעולה זו עוזרת להגדרת את הזווית הצווארית ולטיפול במיתרי הצוואר. עודפי העור מוסרים בהתאם והחתך נסגר יחד עם חתך מתיחת הפנים מאחורי האוזניים.
במידה והניתוח מבוצע באופן מבודד, ללא מתיחת פנים, ניתן להסיר את העודף בחתך מוסתר סביב התנוכים ומאחורי האוזניים, ובמקרים של עודף עור קיצוני בחתך צווארי קדמי, דבר המותיר צלקת שעלולה להיראות לאחר הניתוח.

עם סיום ניתוח מתיחת צוואר יושארו נקזים, שמטרתם ניקוז נוזלים מהשדה הניתוחי, ותונח חבישה על הצוואר. לאחר השגחה במהלך הלילה יוצאו הנקזים, החבישה תוחלף במחטב צוואר אלסטי מיוחד והמטופל ישתחרר לביתו.

 

החלמה מניתוח מתיחת צוואר

 

ההחלמה מניתוח מתיחת צוואר אורכת כשבועיים, במהלכם יתכנו שטפי דם תת עוריים מרובים ונפיחות, אשר נספגים בד"כ עד תום התקופה. להקלה על כאבים ניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך. יש להימנע ממתיחה או כיפוף צווארי וכן שימוש בשרירי הפנים בימים הראשונים לאחר הניתוח. את המחטב יש ללבוש בכל שעות היממה למשך כעשרה ימים. במידה והושארו בניתוח תפרים שיש להסיר, הם יוסרו בהדרגה החל משבוע לאחר הניתוח. קצב ההחלמה ותוצאות ניתוח מתיחת צוואר שונים ממטופל אחד לשני ומושפעים ממספר גורמים. לרוב תוצאת הניתוח הסופית תראה לאחר מספר חודשים.

 

סיבוכים אפשריים

 

הסיכוי לסיבוכים בניתוח מתיחת צוואר אינו גבוה והם כוללים: דימום, הצטברות נוזלים, זיהום, נמק עורי וצלקות. סיכון ספציפי של ניתוח מתיחת צוואר עלול להיות פגיעה עצבית, אשר יכולה לגרום לנזק תחושתי או לחולשת שרירים מקומית. סיכון נוסף הינו נפיחות צווארית עקב ריבוי הטראומה המקומית באזור. נפיחות זו חולפת תוך מספר שבועות. הסיכון לסיבוכים עולה במעשנים.

 

ד"ר בראל עומד לרשותכם בעת המפגש ויענה על כל שאלה הקשורה לניתוח.

לקביעת פגישת יעוץ

03-7478080