1/9

ניתוח לתיקון גינקומסטיה

גינקומסטיה היא תופעה של צמיחת חזה נשי אצל גברים, והיא שכיחה בכל הגילאים. נערים וגברים רבים חשים מבוכה ותסכול בעקבות הגינקומסטיה. התופעה פוגעת מאוד בתפקודם האינטימי והבין-אישי ועלולה להוביל להימנעות מפעילויות הכרוכות בחשיפת החזה. עלולות להיות סיבות שונות לגינקומסטיה כגון בעיות הורמונליות או שימוש בתרופות, אך לרוב התופעה מבודדת ללא קשר לאחת מהסיבות שהוזכרו. במקרים כאלו ניתן לתקן את מראה החזה באמצעות ניתוח.

בניתוח לתיקון גינקומסטיה כורתים את הרקמות הגורמת לניפוח השד, ולעתים מקדימים לכריתה שאיבת שומן מקומית. תוצאות הניתוח מעלות את הביטחון העצמי, והורדת החולצה, שבעבר לוותה בתחושת בושה, הופכת לקלה יותר, ומאפשרת הנאה מבילוי בחוף הים ובחדר המיטות ללא מבוכה.

למי מתאים ניתוח לתיקון גינקומסטיה?

 

ניתוח גינקומסטיה מתאים לגברים בעלי עודפי רקמת שד ושומן וללא עודף משקל מסוכן, מגיל ההתבגרות, המעוניינים בהקטנת השדיים. במקרים מסוימים, לאחר בדיקה והערכה אנדוקרינולוגית, יתכן ניתוח בגיל צעיר יותר.
אלכוהול, סמים, סטרואידים אנבוליים ותרופות מסוימות עלולים לגרום לגינקומסטיה, ויש להפסיק את השימוש בחומרים אלה טרם שקילת פתרון כירורגי. הניתוח מתאים פחות לבעלי משקל עודף אשר לא ניסו להפחית במשקלם באמצעות דיאטה ופעילות גופנית. יש לקחת בחשבון כי עליה במשקל לאחר הניתוח, עלולה להשפיע על תוצאותיו.

בפגישת הייעוץ יתבקש המטופל למסור מידע לגבי מצבו הרפואי. ד"ר בראל יבצע מספר בדיקות: משקל, גובה, צורת ומרקם השדיים, עודפי עור ושומן ומיקומם. במידת הצורך, יופנה המטופל לבירור מקיף של גורמי הגינקומסטיה. בהתאם לממצאים תקבע דרגת הגינקומסטיה ותיבחר שיטת הניתוח שיבוצע.

עישון מהווה גורם סיכון להיווצרות סיבוכים בריפוי הפצעים לאחר הניתוח. על-כן, יש להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח ועד להחלמה מלאה.

 

תהליך ניתוח לתיקון גינקומסטיה

 

הניתוח מתבצע, לרוב, בהרדמה כללית. משך הניתוח בין שעה וחצי ולשעתיים וחצי, בהתאם לדרגת הגינקומסטיה וסוג הניתוח.

במידה והגינקומסטיה כוללת בעיקר עודפי רקמת שומן, תבוצע לרוב שאיבת שומן בלבד. בשיטה זו מתבצעים שני חתכים קטנים בשולי השד (בחלקו הצדדי  ובחלק בתחתון) או לעיתים חתך קטן בגבול העטרה. דרך חתכים אלו מוחדר צינור שאיבה מיוחד שתפקידו – שאיבת שומן.

במידה והגינקומסטיה כוללת בעיקר עודפי רקמת בלוטת שד, תוסר הרקמה באמצעות להב. הכריתה יכולה להתבצע כפעולה בודדת או בשילוב עם שאיבת שומן. לרוב מבוצע החתך באזור שאינו בולט לעין, בחלק התחתון של שולי העטרה או בגבול התחתון של השד. דרך החתך מוסרים עודפי רקמת בלוטת השד והשומן. במקרים קיצוניים, כאשר קיים עודף עור משמעותי, מוסרים גם עודפי עור. במקרים אלו תוותרנה צלקות גלויות וגדולות יותר.

בתום הניתוח יולבש מחוך אלסטי מיוחד ולעיתים יושארו נקזים שמטרתם ניקוז נוזלים מהשדה הניתוחי. לאחר השגחה ישוחרר המטופל לביתו.

 

החלמה מניתוח לתיקון גינקומסטיה

 

בימים שלאחר ניתוח לתיקון גינקומסטיה ייתכנו כאבים באזור המנותח ואי נוחות כללית. תופעות אלו הן נורמליות ויכולות להיות מטופלות בקלות על ידי משככי כאבים. במהלך תקופת ההחלמה יש לצפות לנפיחויות ולעיתים אף יופיעו שטפי דם, בצקות ושינויי תחושה בעור ובפטמות. מומלץ להימנע ממאמצים ומהרמת משאות כבדים למשך מספר שבועות. יש ללכת עם המחוך האלסטי למשך שישה שבועות. במידה והושארו נקזים בניתוח, הם יוסרו עם הירידה בהפרשה, לרוב במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח, בהתאם לשיקולו של ד"ר בראל. אין צורך להגיע לרופא לשם הוצאת התפרים, מפני שאלה נמסים מאליהם. ריפוי מלא של חתכי הניתוח עשוי להמשך מספר שבועות. יש להימנע מחשיפת הצלקות לקרני השמש למשך ששה חודשים. את התוצאות הסופיות של הניתוח יהיה ניתן לראות כעבור מספר חודשים. יש לציין כי תוצאות הניתוח עלולות להשתנות בעקבות עלייה במשקל.

להנחיות שחרור מניתוח הקטנת חזה ותשובות לשאלות נפוצות לחצו כאן

 

סיבוכים אפשריים

 

למרות שמרבית הניתוחים לתיקון גינקומסטיה עוברים בהצלחה וללא תופעות לוואי, טומן בחובו כל ניתוח סיכוי לסיבוכים. בין הסיבוכים האפשריים נכללים: דימום, זיהום, הצטברות נוזלים, פגיעה בפיטמה ועיוותה, נמק של הפטמה, צלקות גלויות, כריתת יתר או כריתה מועטה מידי, אסימטריה, שינויים פיגמנטרים ושינויי תחושה זמניים או קבועים. חשוב לזכור כי סיכונים אלה אינם שכיחים. הסיכון לסיבוכים עולה במעשנים.

 

ד"ר בראל עומד לרשותכם בעת המפגש ויענה על כל שאלה הקשורה לניתוח.

לקביעת פגישת יעוץ

03-7478080