1/7

ניתוח הצמדת אוזניים

אוזניים בולטות הינה תופעה ממנה סובלים עד 5% מהאוכלוסייה. הסיבות לבעיה זו הינן, לרוב, גנטיות ובמקרים רבים התופעה עוברת בתורשה, ללא הבדל בין בנים לבנות. זהו פגם אשר לא משתפר עם השנים ולכן מומלץ לבצע את הניתוח בגיל צעיר, כדי למנוע סבל מיותר מילדים, הסובלים מהצקות והעלבות של ילדים אחרים.

 

נשים, גברים וילדים שבחרו לבצע את הניתוח, מתארים שינוי גדול בתחושה האישית ובביטחון העצמי בעקבותיו. לראשונה הם מרגישים בנוח ללכת עם שיער קצוץ או אסוף והילדים חדלים להיות מושא ללעג.

למי מתאים ניתוח הצמדת אוזניים?

 

למרות שניתן לבצע את הניתוח כמעט בכל גיל, נהוג כיום לבצע ניתוח זה מוקדם ככל האפשר, עוד בטרם הכניסה לבית הספר, בסביבות גיל 6. בגיל זה רוב סחוס האוזן מפותח לחלוטין והאוזן הגיעה כמעט לגודלה המלא.
ניתוח הצמדת אוזניים מבוצע בילדים ובמבוגרים מסיבות אסתטיות בלבד, ואין לו השפעה על מצב השמיעה או על מצב רפואי אחר.
הניתוח יכול להתבצע בשתי אוזניים בולטות בו זמנית, או רק באוזן אחת, במידה והשניה אינה זקוקה לתיקון.

בפגישה מקדימה לניתוח יברר ד"ר בראל את מצבו הבריאותי של המטופל, יבצע בדיקת סימטרייה באוזניים ויאבחן את הסיבה לבלט.

עישון מהווה גורם סיכון להיווצרות סיבוכים בריפוי הפצעים לאחר הניתוח. על-כן, יש להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח ועד להחלמה מלאה.

 

תהליך ניתוח הצמדת אוזניים

 

הניתוח אורך בין שעה וחצי לשעתיים, ומתבצע לרוב בהרדמה מלאה, או הרדמה מקומית עם טשטוש. אצל ילדים מומלצת הרדמה מלאה. הניתוח מתבצע דרך חתך ניסתר בצד האחורי של האוזן, דרכו יעצב ד"ר בראל את הסחוס ויכופף אותו לצורה הדרושה. כמו-כן, מבוצע שימוש בחוטים בכדי לשמר ולהבטיח את הכיפוף.לעיתים יוסר חלק מהסחוס. בסיום הניתוח יתפרו החתכים ותתבצע חבישה של האוזניים.
לאחר הניתוח יועבר המטופל להשגחה בת מספר שעות וישוחרר אחריה לביתו, לרוב ללא צורך באשפוז.

 

החלמה מניתוח הצמדת אוזניים

 

לאחר ניתוח הצמדת אוזניים צפויים נפיחות וכאבים למשך מספר ימים. ניתן ליטול תרופות לשיכוך כאבים במידת הצורך. בשבועיים הראשונים יש להימנע ממאמצים ומהתכופפות. מבוגרים יכולים לחזור לפעילות יומיומית כעבור חמישה ימים מיום הניתוח, ואילו לילדים מומלץ להמתין כשבוע עד לחזרתם לפעילות מלאה. התחבושות תוסרנה כשבוע לאחר הניתוח ותתבצע בדיקה של האוזניים. אין צורך לפנות לרופא לצורך הסרת התפרים, כיוון שהללו  נמסים מאליהם. במהלך חודש לאחר הניתוח יש להיזהר ממגע ישיר עם האוזניים המחלימות ולהגן עליהן על ידי סרט אלסטי (סרט טניס), המצמיד את האוזניים לראש. תוצאות הניתוח הינן קבועות, וניתן להבחין בהן מיידית.

 

סיבוכים אפשריים

 

בניתוח הצמדת אוזניים הסיבוכים אינם שכיחים והם לרב קטנים ולא משמעותיים. יחד עם זאת יש לדעת כי בכל ניתוח קיימים סיכונים ניתוחיים. ישנם סיבוכים כלליים, כגון: דימום, זיהום, הצטברות נוזלים מתחת לעור, בעיות בריפוי פצע וצלקות. ייתכן מצב שלהיווצרות קרישי דם מתחת לעור ובמקרים מסוימים, זיהום עם מעורבות של הסחוס. מצבים אלו עלולים ליצור רקמת צלקת באזור הניתוח או עיוות הסחוס. הסיכון לסיבוכים עולה במעשנים.

 

ד"ר בראל עומד לרשותכם בעת המפגש ויענה על כל שאלה הקשורה לניתוח.

לקביעת פגישת יעוץ

03-7478080