1/6

ניתוח הרמת חזה

שד יפה ומעוצב מהווה את אחד מסמלי הנשיות הבולטים. במהלך החיים השדיים מאבדים מצורתם המקורית, מעטפת השד מאבדת מגמישותה ומראה השד הופך נפול. פרט למראה הנפול, עלול גם להופיע גירוי כרוני בקפל התת שדי, המהווה מטרד והפרעה תפקודית.
ניתוח להרמת שדיים נועד לסייע לבעיה זו על ידי עיצובו, הרמתו והשבת מראהו הצעיר של השד. 

למי מתאים ניתוח הרמת חזה?

 

הניתוח מתאים לנשים עם חזה נפול שמעטפת העור שלהן אינה תואמת לנפח השד. הניתוח מבוצע בד"כ בנשים בנות 18 ומעלה ולאחר שהחזה שלהן התפתח והגיע לצמיחתו הסופית. אף על פיכן, במקרים מסוימים ניתן לבצע את הניתוח בגיל צעיר יותר, כאשר קיימת אסימטריה או כאשר מבנה החזה עלול לגרום למגבלה פיזית או פסיכולוגית.

להערכה הטרום ניתוחית תפקיד מכריע בתוצאה המתקבלת. בבדיקה זו תתבקשי למסור מידע לגבי מצבך הרפואי ומחלות שד, כולל היסטוריה של סרטן שד אצלך או במשפחתך. הבדיקה תכלול גם הערכה מקיפה של מבנה הגוף, גובה, משקל, רוחב ומבנה בית החזה, מבנה השד, אסימטריה, מידת צניחת רקמת השד והפטמות ואיכות העור. כמו-כן תבוצע בדיקת שדיים. במקרים מסוימים תידרשנה בדיקות הדמיה כגון ממוגרפיה ואולטרה סאונד. לעיתים יהיה צורך גם בבדיקה בידי כירורג שד.

 

במידה ומתוכננת לידה בשנה הקרובה מומלץ להמתין עם הניתוח ויש לקחת בחשבון כי כניסה להיריון נוסף או תנודות משמעותיות במשקל ישפיעו על תוצאות הניתוח. כמו כן חשוב לציין כי הרמת שדיים פוגעת לרוב ביכולת ההנקה.

עישון מהווה גורם סיכון להיווצרות סיבוכים בריפוי הפצעים לאחר הניתוח. על-כן, יש להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח ועד להחלמה מלאה.

 

תהליך ניתוח הרמת חזה

 

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ונמשך כשלוש שעות. במהלך הניתוח מעוצב מחדש השד ע"י ניוד הרקמה והסרת עודפי עור, להשגת מראה מורם יותר ומתאים יותר למראה הגוף. כמו כן, במהלך הפרוצדורה ממוקמות העטרה והפטמה במקום גבוה יותר. ניתן גם להקטין את קוטר העטרה במידה והיא גדולה מידי.
הניתוח יכול להתבצע במספר שיטות, בהתאם לממצאי הבדיקה וחומרת הצניחה, תוך התחשבות ברצונה של המטופלת:

 

  • חתך סביב העטרה – מתאים במקרים קלים.

  • חתך סביב העטרה וצלקת אנכית לכיוון הקפל התת שדי – שיטה זו מתאימה בד"כ במקרים של עודפי עור בינוניים.

  • חתך סביב העטרה בתוספת צלקת בצורת T הפוך (צלקת עוגן) מהעטרה לכיוון הקפל התת שדי ובקפל התת שדי – שיטה זו מתאימה בד"כ במקרים של עודפי עור משמעותיים או שדיים רחבים. יחד עם זאת, בחלק מהמקרים משתמש ד"ר בראל בשיטה מיוחדת שעשויה להפחית את הצורך בצלקת האופקית בקפל התת שדי.

  • במקרים בהם נדרשת גם תוספת נפח, משולב ניתוח ההרמה בפעולה של הגדלה (להמשך קריאה על הגדלת שדיים), הכוללת הכנסת שתל סיליקון באותו הניתוח, דבר המאריך את משך הניתוח הצפוי.

 

בתום הניתוח תולבש חזייה מיוחדת על השדיים המנותחים ולעיתים יושארו נקזים, שמטרתם ניקוז נוזלים מהשדה הניתוחי. לאחר השגחה תשתחרר המטופלת לביתה כבר ביום הניתוח או למחרת.

 

החלמה מניתוח הרמת חזה

 

משך ההחלמה הראשונית מניתוח הרמת חזה הינו כשבוע בממוצע ובמהלכו יתכנו כאבים באזור המנותח ואי נוחות כללית. תופעות אלו הן נורמליות ויכולות להיות מטופלות בקלות על ידי משככי כאבים. במידה והושארו נקזים בניתוח הם יוסרו עם הירידה בהפרשה, לרוב במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח, בהתאם לשיקולו של ד"ר בראל. אין צורך להגיע לרופא לשם הוצאת התפרים, מפני שאלה נמסים מאליהם. החזייה המיוחדת מעניקה תמיכה לשדיים בתקופת ההחלמה. יש ללכת איתה בכל שעות היממה, במשך שישה שבועות. מומלץ להימנע ממאמצים למספר שבועות, ולא לשכב על הבטן לפחות חודש. ריפוי מלא של חתכי הניתוח עשוי להמשך מספר שבועות. למרות השיפור המידי במראה השדיים, את התוצאות הסופיות של הניתוח ניתן יהיה לראות כעבור מספר חודשים. חשוב לדעת כי תוצאה זו לא תשמר במקרים של השמנה קיצונית.

 

סיבוכים אפשריים

 

למרות שמרבית ניתוחי הרמת החזה עוברים בהצלחה וללא תופעות לוואי, טומן כל ניתוח בחובו סיכוי לסיבוכים. בין הסיבוכים האפשריים נכללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, זיהום, סבל עורי עד נמק בפטמות ורקמת השד, פעירת הפצע הניתוחי, צלקות מעובות ו/או רחבות, התקשויות שומן בשדיים, שינויי תחושה זמניים או קבועים, אסימטריה, הצטברות של נוזלים או במקרים קיצוניים תסחיפים ריאתיים. בנוסף, במידה ובניתוח הוכנס שתל עלולים להיות גם סיבוכים הקשורים לשתל, כגון התקשות קופסית. חשוב לזכור כי סיכונים אלה אינם שכיחים. הסיכון לסיבוכים עולה במעשנות.

 

ד"ר בראל עומד לרשותכם בעת המפגש ויענה על כל שאלה הקשורה לניתוח.

לקביעת פגישת יעוץ

03-7478080