1/8

ניתוח הקטנת חזה

חזה גדול נתפס כנשי ומושך, אך לעיתים, עלול להיות "גדול מדי". נשים בעלות חזה גדול ונפול עלולות לסבול ממגוון בעיות רפואיות מפאת עודף משקל: כאבי צוואר, גב וכתפיים, חוסר נוחות, הליכה כפופה, מגבלות פיזיות בביצוע פעילות ספורטיבית ואף פעילות יומיומית. כמו-כן, עלול להופיע גירוי עורי בקפל התת-שדי. לבעיות הרפואיות עשויה להתווסף בעיה אסטטית המתבטאת בחוסר ביטחון עצמי ודמוי עצמי נמוך.

בניתוח מוסרים מהשדיים רקמת עור, שומן ובלוטת השד, כך שהם הופכים להיות קטנים, קלים ומורמים יותר. מטרת הניתוח היא שדיים קטנים יותר ומעוצבים ביחס פרופורציוני למידות הגוף. תוצאות הניתוח יוצרות את אחד השינויים המהירים בדימוי הגוף וניכרים מיידית לאחריו.

למי מתאים ניתוח הקטנת חזה?

 

הניתוח מתאים לנשים בעלות חזה גדול ונפול. גיל הניתוח המומלץ הינו מגיל 18 ומעלה. לרוב, ניתוח הקטנת חזה מבוצע במקרה שהשדיים הגיעו לשיא התפתחותם, אך במקרים חריגים ניתן לבצעו גם בשלבים מוקדמים יותר. למשל, במקרים של חזה גדול במיוחד או של אסימטריה (להמשך קריאה על תיקון אסימטריה בשדיים), אשר מחקרים הראו כי הפגיעה במקרים אלה בבטחון העצמי מצדיקה התערבות כירורגית. לכן, במקרים מיוחדים, כאשר הרופא משתכנע שאכן זהו המצב, יתכן ניתוח בגיל צעיר יותר.

 

כל ניתוח של הקטנת חזה הוא גם ניתוח של הרמת חזה (להמשך קריאה על הרמת שדיים) ולכן מטפל גם במקרים של עודפי עור.

 

להערכה הטרום ניתוחית תפקיד מכריע בתוצאה המתקבלת. בבדיקה זו תתבקשי למסור מידע לגבי מצבך הרפואי ומחלות שד, כולל היסטוריה של סרטן שד אצלך או במשפחתך. הבדיקה תכלול גם הערכה מקיפה של מבנה הגוף, גובה, משקל, רוחב ומבנה בית החזה, מבנה השד, אסימטריה, מידת צניחת רקמת השד והפטמות ואיכות העור. כמו-כן תבוצע בדיקת שדיים. במקרים מסוימים תידרשנה בדיקות הדמיה כגון ממוגרפיה ואולטרה סאונד. לעיתים יהיה צורך גם בבדיקה בידי כירורג שד.

                     

במידה ומתוכננת לידה בשנה הקרובה מומלץ להמתין עם הניתוח, אולם אין סיבה לחכות עד סיום כל ההריונות, מאחר והקשיים שנגרמים בגלל חזה גדול רק יחמירו עם השנים. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי כניסה להיריון נוסף או תנודות במשקל ישפיעו על תוצאות הניתוח. כמו כן חשוב לציין כי הקטנת שדיים פוגעת ביכולת ההנקה.

 

עישון מהווה גורם סיכון להיווצרות סיבוכים בריפוי הפצעים לאחר הניתוח. על-כן, יש להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח ועד להחלמה מלאה.

 

תהליך ניתוח הקטנת חזה

 

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ומשכו כשלוש שעות. בניתוח יוסרו עודפי עור ורקמת שד לצורך הקטנת גודל השד והתאמת המעטפת. כמו-כן, מורמות הפטמה והעטרה למקומן החדש, מבלי לנתק אותן. בחלק גדול מהמקרים, העטרה גדולה מידי ובניתוח מתאימים את גודלה לגודל השד החדש. ההקטנה תבוצע דרך חתך סביב העטרה (האזור הכהה שסביב הפטמה) וכן חתכים אנכיים שיורדים מהעטרה כלפי מטה אל הקפל התת שדי. שיטה חדישה זו מבטלת את הצורך בתוספת של צלקת רוחבית תחת השד שהיתה מקובלת בשיטות ישנות יותר וכן תורמת לצורת שד יפה יותר לאורך זמן. יחד עם זאת, בשד גדול במיוחד יש לעיתים צורך בתוספת של צלקת רוחבית בקפל התת שדי. בחלק מהניתוחים תשולב שאיבת שומן באמצעות מכשיר מיוחד לצורך עיצוב נוסף.
במקרים יוצאי דופן של הקטנת שד ענק  (גיגנטומסטיה), תידרש שיטה הכוללת העברת הפטמה כשתל חופשי. במקרים אלו, כיוון שהפטמה מנותקת מאספקת הדם שלה ומושתלת במקום חדש, לא תהיה בפטמה תחושה ארוטית.

בתום הניתוח תולבש חזייה מיוחדת על השדיים המנותחים ולעיתים יושארו נקזים שמטרתם ניקוז נוזלים מהשדה הניתוחי. לאחר השגחה במהלך הלילה תשתחרר המטופלת לביתה.

 

החלמה מניתוח הקטנת חזה

 

משך ההחלמה הראשונית מניתוח הקטנת חזה הינו שבועיים בממוצע ובמהלכם ייתכנו כאבים באזור המנותח ואי נוחות כללית. תופעות אלו הן נורמליות ויכולות להיות מטופלות בקלות על ידי משככי כאבים. נקזים שהושארו בניתוח יוסרו עם הירידה בהפרשה, לרוב במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח, בהתאם לשיקולו של ד"ר בראל. אין צורך להגיע לרופא לשם הוצאת התפרים, מפני שאלה נמסים מאליהם. החזייה המיוחדת מעניקה תמיכה לשדיים בתקופת ההחלמה. יש ללכת איתה בכל שעות היממה, במשך שישה שבועות. מומלץ להימנע ממאמצים למספר שבועות, ולא לשכב על הבטן לפחות לחודש. ריפוי מלא של חתכי הניתוח עשוי להמשך מספר שבועות. למרות השיפור המידי במראה השדיים את התוצאות הסופיות של הניתוח ניתן יהיה לראות כעבור מספר חודשים. חשוב לדעת כי תוצאה זו לא תשמר במקרים של השמנה קיצונית.

להנחיות שחרור מניתוח הקטנת חזה ותשובות לשאלות נפוצות לחצו כאן

 

סיבוכים אפשריים

 

למרות שמרבית הניתוחים להקטנת חזה עוברים בהצלחה וללא תופעות לוואי, טומן כל ניתוח בחובו סיכוי לסיבוכים. בין הסיבוכים האפשריים נכללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, זיהום, סבל עורי עד נמק בפטמות ורקמת השד, פעירת הפצע הניתוחי, צלקות מעובות ו/או רחבות, התקשויות שומן בשדיים, שינויי תחושה זמניים או קבועים, אסימטריה, הצטברות של נוזלים או במקרים קיצוניים תסחיפים ריאתיים. חשוב לזכור כי סיכונים אלה אינם שכיחים. הסיכון לסיבוכים עולה במעשנים.

 

ד"ר בראל עומד לרשותכם בעת המפגש ויענה על כל שאלה הקשורה לניתוח.

לקביעת פגישת יעוץ

03-7478080